ESDER: “Hileli Üretim Yapan Firmaların İsmi Ürünlerine Yazılsın”

0
1338

esder geniş tabanlı logo

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, son zamanlarda gıda ürünlerinde hileli üretim yaparak tüketiciyi aldatan ve insan sağlığını hiçe sayarak hala üretime devam eden firmaların sayısının artmasıyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında, “Hileli gıda ürünü üreten markaların açıklanması çözüm değil, firmalar ürünlerine, yapmış olduğu bu durumu yazmalı ki tüketici o ürünleri almasın” dedi.

ESDER Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, açıklamasının devamında, hileli üretim yapan firmaların esnaf ahlakıyla uzaktan yakından alakası olmadığını hatırlatarak,” Bu firmaların kamuoyuna duyurulması aynı zamanda bir ahilik geleneği olan pabucun dama atılması olayını akıllara getirmelidir” dedi.

Fahri Serdar Özal, “Esnaf ve sanatkârımız ahilik ilkeleriyle, ahilik ahlakıyla ahlaklanıp müşterisini kardeş gözüyle görmüş yemediğinden yememiş, giymediğinden giydirmemiştir. Bu gün de kanuni yaptırımlarının yanı sıra ahilik ilkelerinin yaşatılması ve yayınlanması bu tür kötü davranışların önüne set çekeceğine inanıyoruz. Böylelikle dürüst üretim yapan firmaların da üzerlerindeki baskı azalır ve vatandaşlarımız o firmaları güvenle tercih eder. Biz ESDER olarak bu tür çalışmalara ekipçe her zaman destek veriyoruz insanımızın sağlığı bizim için önemlidir. Bu tip üretimde bulunanların üyeliklerini derhal feshederiz. Bu üretici firmaların bağımlı olduğu odalarında üzerlerine düşen görevleri yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Sigara paketlerindeki uyarının benzeri gıda ürünlerine de yazılmalı
Fahri Serdar Özal bir öneride bulunarak, “Sigara paketlerinde sağlığa zararlı olduğu nasıl belirtiliyorsa aynı şekilde insan sağlığına zararlı olan, kalitesiz ve hileli yollarla üretilen ürünlerde de bu şekilde sağlıklı olup olmadığına dair bir hatırlatma uygulaması yapılmalıdır. Tüketici bilmeyerek sağlık tuzağına düşürülmemeli. O ürünlerden bilmeyerek ve istemeyerek hepimiz tüketmiş olabiliriz” dedi.

Hilekarlara çarşıda Eşek üstünde gezme cezası verilmeli
ESDER Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal Osmanlı’daki ticaret uygulamasından örnek vererek şu sözleri söyledi: “Çevreye ve halka zarar veren iş yerleri kapatılır, kaçakçılık yapan esnafın malına el konulurdu. Belirlenen fiyata uymayan esnaf yüklü para cezasına çarptırılırdı. Esnafın işlediği suçlarda en sık uygulanan ceza uyarıydı. Ancak cezalar suçun tekrarı halinde daha ağır olurdu. Hileli mal üreten esnaf çarşı ve pazarda teşhir edilirdi. Bunun yanı sıra kendisinin de kafasına tahta külah koyularak eşek üzerinde dolaştırılırdı. “

Fahri Serdar Özal açıklamasının sonunda bir örnek daha vererek yetkilileri göreve çağırdı: “Ahilik teşkilatının Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti döneminde Türk esnaf, sanatkar, sanayici ve ticaret erbabını asırlarca bünyesi içinde barındırmış iş ve meslek ahlakını kurup korumuştur. Ahiler, devlet düzeni içinde bu gibi teşekküller arasında kontrol mekanizmasını kurarken, tüketiciyi koruyan bir takım önlemler de almışlardır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here