Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivali

0
1446

5 6 9 10

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve üç gün süren Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivali’ne katıldı.

Güreş müsabakasının 03 Ağustos 2014 Pazar günü gerçekleşen son gününde dereceye giren sporculara altın hediye edildi.

Vali Lekesiz ödül töreni öncesinde yaptığı konuşmada, Hatay coğrafyasının insanlığın en eski dönemlerinden uygarlığa giden yolda bir kilometre taşı, bir kavşak noktası olduğunu vurgulayarak, “Bu coğrafyanın insani değerleri, insani tasavvurları kültür ve medeniyet tecrübesi çok muhteşem. Bu coğrafyada tarımdan turizme, eğitimden sağlığa hemen her alanda güzel çalışmalar yapılıyor ve bunların yapılabilmesinde, birliğimizi, beraberliğimizi, enerjimizi ziyan etmememiz hepimiz için itici güç. Bugün de Yayladağı ilçemizde, ata sporumuz olan güreş organizasyonunda beraberiz. Aba güreşi denildiği zaman Türkiye’de akla Hatay ilimiz geliyor. Hatay ilimizde de aba güreşi denilince en önemli merkez Yayladağı ilçemiz. Mertliğin, yiğitliğin, centilmenliğin ve cesaretin sembolü olan aba güreşlerinin her geçen yıl daha da güçlenerek, daha da desteklenerek devam etmesi önemli.” diye konuştu.

Müsabakalarda 35 kiloda İsa Göçer, 45 kiloda Harun Erdoğan, 55 kiloda Yasin Azmir, 60 kiloda Eyüp Kurt, 70 kiloda Cuma Akkuş, 80 kiloda Mevlüt Çolak ve Musa Gürbüz birinci oldu.

Festivale, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal ve Orhan Karasayar, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Güreş Ağası Servet Altaş, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

10 6 1 5 9 8 4 2 7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here