SÜT ALTERNATİFİ DEREOTU

İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunmakta, dereotunda bu oranın değeri 208 olması, dereotunun sütün alternatifi olarak görülmesine neden olmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Ahmet Aydın yapmış olduğu açıklamalarda sütün alternatifi için en iyi besin dereotu olduğunu ifade etti.

Adana Otizm Derneği tarafından düzenlenen Otizm Hastalığının Tedavisi ve Beslenme adlı konferansta konuşma yapan Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün içerdiği kalsiyum bakımından en zengin besin olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam ett. Dereotu besin olarak sütten daha fazla kalsiyum içerdiğini söyleyerek İnek sütünde 117 miligram kalsiyum yer alırken, dereotunda bu oran 208 olduğunu açıkladı. Bununla beraber dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına sütten daha fazla yararlı olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Ahmet Aydın dünyada en çok süt tüketen ülke olan Amerika olduğu, yine dünyada en çok osteoporoz rahatsızlığının olduğunu ifade ederek çocukların ve anne-babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.