Yün Kazak Giymeyi Sevenler

0
511

Toplumda en sık alerjiye neden olan alerjenlerin, ev tozu akarları olduğunu belirtiliyor.

Ani öksürük hapşırık nöbetleri astıma kadar gidebilen bu akarların ev içi eşyalarının tozu ve insan hücre döküntüleriyle beslenen gözle görülmeyen böcekçikler olduğunu ifade ediliyor.

“Kış mevsiminde yoğunlukla kullanılan yorgan, yünlü ve tüylü kazak, atkı, hırka gibi eşyalarda bulunan, nemli ve havasız ortamları seven akarlar, alerjisi olan kişilerde şikayetlerin artmasına neden olabilir. Aniden başlayan öksürük, hapşırık nöbetleri ve bu nöbetlerin ortam değiştirince geçmesi, antibiyotik alındığında dahi geçmeyen burun akıntısı hatta astıma sebep olabilecek belirtileri vardır.”

“Yatak odaları havalandırılmalı”

Ev içinde bulunan bir diğer alerji sebebinin de “küf mantarları” olduğuna dikkat çekiliyor.

Küf mantarlarının banyo, mutfak gibi ıslak zemin içeren yerlerde bulunduğunu belirtilirken;

“Nem artışına bağlı olarak bu alerjenlerin görülme riski kışın artar. Bütün bu alerjilerin kış aylarında güneşin azalması, evlerin fazla havalandırılmaması gibi nedenlerle ev içinde artarak, alerjik kişilerin şikayetlerinde artışa neden olabilir. Kış aylarında evlerin özellikle yatak odalarının havalandırılması ihmal edilmemeli, alerjisi olan kişiler için gerekirse halılar kaldırılmalı, 60 derece yıkanabilir kilimler tercih edilmelidir. Yine kıyafetler, yorgan ve battaniyeler belirli sürelerle 60 derecede yıkanmalıdır. Şikayetleri devam eden kişiler, alerji uzmanlarının desteği ve uygun önerileriyle sorunlarının önemli bir kısmından kurtulabilirler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here