Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarihi geçmiş gıda ürünlerini topladı

0
795
Screenshot 24
Screenshot 24

Gıda ve gıda ürünleri satan market ve süpermarketlerde yapılan gıda denetimlerinde son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuş ürünler toplandı. Toplanarak el koyulan son kullanma tarihi geçmiş ürünler İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık yetkililer eşliğinde imha edildi.
Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçemize bağlı 13 mahallede toplam187 İşyerinde sağlıklı gıda tüketimine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında bakkal, büfe, market ve alışveriş merkezlerinde raf ömrü dolmuş ürünlerin tespiti için denetimlerde bulundu. Yapılan denetimlerde tüketimi en fazla olan; bisküvi, bal çeşitleri, domates salçası, bebek maması, ketçap, makarna, çay vb. ürünler olduğu tespit edildi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR de, insan sağlığını her şeyden çok önemsediklerini ifade ederek, “Zabıta ekiplerimiz vatandaşlarımızın sağlıksız ve kullanım tarihi geçen ürünleri tüketmemeleri için ellerinden gelen tüm çabayı harcıyor. Halkımızın da bu konuda duyarlı olup, ürün satın alırken son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmelerini bekliyoruz” diye konuştu Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, “Yapılan denetimlerde amacımız vatandaşın sağlığını ön planda tutmaktır. Esnaflarımız ne kadar dikkat etseler de raflarda son kullanma tarihi geçmiş ürünler yer alabilmektedir. Samanda Belediyesi Sağlık Zabıta Yönetmeliği’nin 65. maddesine göre satışa arz edilen malların süresi kontrol edilerek, kullanım süresi geçmiş malların satışının kesinlikle yapılmayacağı belirtiliyor. Tespiti halinde toplanarak bir tutanakla imha edilmesi gerekiyor. Biz de yasaya uyarak miadı geçmiş ürünleri gıda mühendisi kontrolünde imhasını gerçekleştirdik” dedi.

Screenshot_1 Screenshot_2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here