Vakıflıda Bayram Çoşkusu

0
442
VAKIFLI 118
VAKIFLI 118

Hatayın mozaik yapısını temsil eden tek Ermeni köyünde bugün ‘meryem ana yortusu’ sebebiyle kutlama vardı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş,Chp Hatay İl başkanı Mehmet Guzelmansur,Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş,Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir,Chp Samandağ İlce Başkanı İbrahim Aydoğan,Akp Samandağ İlçe Başkanı Selahattin Yeter ve vatandaşlar katıldı.
Ayinde dualar edildikten sonra getirilen üzümler ve yöresel yemek olan ‘hirise’ kutsandı, ardından vatandaşlara ikram edildi.

Meryem Ana Kilisesi’nde Patrik Kaymakamı Başepiskopos Karekin Bekçiyan ve kilise papazı Peder Avedis Tabaşyan tarafından yönetilen ayinde, Ermeni vatandaşlar mum yakıp dünya barışı için dua etti. Meryem Ana’nın göğe yükselişini kutlayan Ermeni vatandaşlar, aynı zamanda bağ bozumu yaparak, üzümlerini kilise bahçesine getirip tüm yılın bereketi için dualar etti.

Ermenilerin üzüm oruçlarını da bozdukları bayramda Fransa, Almanya, Kanada ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek kiliseyi dolduran cemaate Patrik Başepiskopos Karekin Bekçiyan tarafından kutsanan üzümler ikram edildi. Kazanlarda pişirilen bölgeye özel yemeklerden ‘Hirise’ de konuklara ikram edilen yiyecekler arasında yer aldı.

Kutlamalar sonrasında gazetecilere açıklama yapan Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Vakıflı’nın Türkiye’nin tek Ermeni köyü olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Vakıflı’da en şenlikli kutladığımız bayram bugünkü Meryem Ana Yortusudur. Meryem Ana Yortusu’nda üzümleri kutsarız. Kilisemizin de aynı zamanda isim günüdür ve ‘Hirise’ adını verdiğimiz adak yemeğimizi yaparız. Hirisemizi burada kilise bahçesinde olanlarla birlikte hep beraber yeriz ve bayramımızı kutlarız. Bugün kilise bahçemizde Ermenilerle birlikte Türk komşularımız, alevi komşularımız, sünni komşularımız hep beraber bu bayramı kutlamaktan mutluyuz. Her sene bu bayramı kutlama dileği ile herkese hoş geldiniz diyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here