Başkan Eryılmaz “Şeffaf Bir Yönetim Sözü Verdik Ve Bunun Gereğini Yerine Getiriyoruz”

0
49

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Samandağ Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde önemli açıklamalarda bundu.
Bakan Eryılmaz yaptığı konuşmada yeni belediye binası, yıkılan eski Vergi Dairesi ve Samandağ’daki işsizlik sorunu ile ilgili açıklama yaptı.

BAŞKAN ERYILMAZ; “ İLÇENİN MENFAATİ NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU YAPACAĞIZ”
Başkan Eryılmaz yaptığı konuşmada; “ Seçim bildirgemizde şeffaf bir yönetim sözü verdik ve bunun gereğini yerine getiriyoruz, bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. Herkes bu belediyenin bütün gelirlerini ve giderlerini bilecek. Bir önceki yönetim tarafından 2014 ve 2018 yılının sonu itibarı ile yapılan bütün toplu konut ve gayrimenkul satışları ile ilgili arkadaşlar ayrıntılı bilgi verdi. Belediyenin elde ettiği gelirleri de arkadaşlarımız ifade etti ama biz belediyeyi teslim aldığımızda bütçede 17 bin TL para vardı ve 69 milyon borç görünüyordu. Bu süre içerisinde personelimizin yaklaşık 1 buçuk milyonu bulan gideri var ve geçen ay personellerimizin maaşlarını eksiksiz olarak ödedik. Tabi bizi şu anda zorlayan en önemli sorunlardan biri de bizim piyasaya yaklaşık olarak 10 milyon TL borcumuz var. Yapılandırılmış olan borçlar bir şekilde takside bağlanmış, düzenli olarak ödeniyor, hatta bize iller bankasından gelen para üzerinden kesinti yapılıyor ama piyasaya olan borç noktasında bir sıkıntı var. Yaklaşık olarak 10 milyon TL borç var ve biz özellikle yüksek miktardaki belediye alacaklılarının, özellikle bazı şirketlerin durumu ile ilgili bir hassasiyetimiz var. Bununla ilgili incelememiz devam ediyor. Biz en başından bunu söyledik; İlçenin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bu yaptığımız incelemeler neticesinde eğer kanuna – mevzuata aykırı herhangi bir durum tespit edilirse bunun gereği neyse yapılacaktır. Eğer bunun için soruşturma açılması gerekiyorsa soruşturma açılacak, bunun için müfettiş getirilmesi gerekiyorsa müfettiş getirilecek. Bununla ilgili incelemeler devam ediyor.

BELEDİYE BİNASININ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TAMAMLANMASI KONUSUNDA BİR TALEBİMİZ VAR
Belediye binası ile ilgili 6 milyona yakın bir kredi uygulanmış ve bu kredinin karşılığında da 3 milyonTL faiz ödüyoruz. Dünyada böyle bir faiz oranı yok ama maalesef bu şu anda bizi zorlayan borç kalemlerinden biri. 6 milyon kredi 3 milyon faiz ve şu anda belediye binası kaba inşaat olarak tamamlanmış durumda. Bu ihaleye çıkıldığı zaman anahtar teslimi olarak belirlenen rakam 12 milyon TL civarında. Yani en azından yaklaşık 8 – 9 milyon daha para gerekiyor gibi görünüyor. O da ayrı bir sıkıntı olarak önümüzde duruyor.
Bununla ilgili oraya taşınıp taşınmamayla ilgili sorular var. Biz büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Büyükşehir Belediyesinin Hatsu ve Büyükşehir Belediyesine bağlı bazı birimlerinin oraya taşınması ve onlara yer tahsis edilmesi karşılığında belediye binasının Büyükşehir tarafından tamamlanması konusunda bir talebimiz oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından bu talebimiz değerlendiriliyor.
Çarşı Merkezi ile ilgili de Büyükşehir Belediyesine bir önerimiz oldu. Yıkılan Vergi Dairesinin yeriyle ilgili olarak orada özel bir mülkiyet var. Vatandaşlarımızın da otopark alanının olduğu kısımla yıkılan Vergi Dairesi alanının birleştirilip bir park alanı oluşturulması konusunda bir talepleri, bir beklentileri var. Biz bunu karşılamak istiyoruz. Orada özel mülkiyeti olan vatandaşlarımızı da mağdur etmeden bu soruna çözüm bulmak istiyoruz. Bunu da Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Lütfü Savaş ile konuştuk. Eğer vergi dairesinde özel mülkü olan vatandaşlarımızın kamulaştırma bedelini öderseniz biz size bunu tahsis etmeye hazırız dedik. Şu an Otoparkın olduğu alan da daha önce otopark için Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmişti. Her ikisini birleştirip burada güzel bir park oluşturmak istiyoruz. Tabi oradaki özel mülk sahiplerini mağdur etmeden ir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesinin buradaki mülkiyetin değerinin yüksek olmasından kaynaklı bir çekinceleri var. Ama biz ısrarcıyız, bu konuda çözüm üretmek istiyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”
Bir aylık süre içerisinde tebrikleri kabul ederken ilçenin önemli sıkıntılarına da çözüm bulmaya çalışıyoruz. En son aşırı yağışların yol açtığı tahribatlar nedeniyle bayağı sıkıntılar yaşadık. Hala o yaraları sarmaya çalışıyoruz. Bütün mahallelerimizin aşırı yağışlardan etkilendiğini görüyoruz. Yolların çoğu kapanmış durumda, bazı köprüler çöktü. Yaraları önemli oranda sardık. Hatsu ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile birlikte geçen hafta sonu gittik, yerinde incelemelerde bulunduk, tespitlerimizi yaptık. Bu sorunların bir daha yaşanmaması konusunda kalıcı tedbirler ve çözümler konusunda ne yapılması gerekiyorsa o adımları atmaya başladık. Tabi bunlar daha çok Büyükşehir Belediyesi ve Hatsu’nun çözmesi gereken sorunlar ama biz vatandaşlarımızın acil sorunlarını çözmek için çok ciddi çalışmalar yaptık ve bunların önemli bir bölümünü çözdük.

“SAMANDAĞ’DA ÇOK CİDDİ ANLAMDA BİR İŞSİZLİK SORUNU VAR “
1 aylık süre içerisinde tebrikleri kabul ederken karşılaştığımız en önemli sıkıntı iş talebi ile ilgili sıkıntı, çok ciddi anlamda bir işsizlik sorunu var. Her evde en azından bir – iki tane üniversite mezunu kardeşimiz var ve bu kardeşlerimizin gerçekten işe ihtiyacı var, iş talep ediyor. Biz bunların başvurularını alıyoruz. Bununla ilgili iki arkadaşımızı görevlendirdim, bu başvurular dosyalanıyor. Süreç içerisinde bu arkadaşlarımıza yapacağımız yatırımlar ve diğer kurumlarla yapacağımız istişareler sonucunda bu arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız. Ama Samandağ halkını da bunu bilmesini istiyorum. Bu kadar işsizliğin olduğu bir ortamda bizim belediye olarak bu soruna tek başımıza çözüm üretme şansımız özellikle kısa vadede mümkün görünmüyor. Herkes haklı olarak belediyeye girmek, orada çalışmak istiyor ama zaten belediyedeki personel durumu ortada. 345 tane personelimiz var ve dolayısıyla kadro bayağı şişmiş durumda. Ama şu sıkıntıyı da yaşıyoruz; işçi alımı yaparken biraz daha dikkatli olmak lazım, biraz daha liyakata göre hareket etmek lazım, ihtiyaca göre hareket etmek lazım, keyfi ve siyasi karalar almaktan kaçınmak lazım. Beklentisi olan çok vatandaşımız var. Elimizi uzatmaya çalışacağız, elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Bu konuda bizi anlayışla karşılamalarını ve sabırlı olmalarını rica ediyorum.

DENİZ VE ÇEVLİK’TE ÖNEMLİ SIKINTILARIMIZ VAR
Deniz ve Çevlik’te önemli sıkıntılarımız var. Özellikle seyyar satıcılarla ilgili çok şikayetler geldi. Bizler de onları mağdur etmek istemiyoruz ama Samandağ’ın bir Turizm belediyesi olmasını istiyorsak bunun gereğini yerine getirmemiz lazım. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Hem denizde hem de Çevlik’te bazı alanları belirledik. Orayla ilgili sayın Kaymakamımız ile birlikte dün temizlik kampanyası kapsamında Çevlik’e gittik, incelemelerde bulunduk, yetkililerle görüştük. Nerede ne yapmamız gerektiği ile ilgili tespitlerimizi yaptık. Bunun tahsisi konusunda bir çalışma başlattık, bununla ilgili proje hazırlıyoruz. İlerleyen süreçte bunu ayrıntılı bir şekilde dile getireceğiz.

“KİMSENİN EKMEĞİ İLE OYNAMA GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK. “
Personel çıkarma gibi bazı dedikodular yapıldı. Sorumluluk makamını işgal eden biziz, Samandağ halkına karşı, 125 bin insana karşı bizim sorumluluğumuz var. Kimsenin ekmeği ile oynama gibi bir niyetimiz yok. Bizim en az diğer arkadaşlar kadar emek ve emekçiye karşı olan bir hassasiyetimiz var. Şunu bilmenizi istiyorum ki 6 tane güvenlik elemanı, 3 tane de bekçi görevlendirilmiş. Dolayısıyla 6 tane güvenlik elemanını, 3 tane bekçiyi ben belediyeyi korumak üzere görevlendirmenin ilçenin menfaatine uygun olmadığını düşünerek şunu söyledim. Dedim ki; 6 tane güvenlik elemanına ihtiyacımız yok. Nasıl yardımcı olabiliriz, 3 tane arkadaşımızı ihtiyacımız olan başka birime kaydıralım. Bu 3 kişiyi de biz seçmeyelim diye dedik ki kendi aranızda bir kura çekimi yapın, 3 arkadaşımız burada kalsın, 3 arkadaşımızı da bizim ihtiyaç duyduğumuz diğer birimlere aktaralım. Kendi aralarında bir kura çektiler.
Sıkıntı şu ki güvenlik elemanını eğer güvenlik elemanı olarak belediyeye almışsanız başka bir birimde çalıştıramıyorsunuz. Biz de şöyle bir yöntem bulduk. Bu güvenlik elemanlarının tamamının güvenlikten alınmasına kanaat getirdik. Bu elemanlarımızı oradan alıyoruz, şirket üzerinden tekrar belediyeye işçi olarak alarak ihtiyaç duyulan birimlerde de o arkadaşlarımızı istihdam edeceğiz. Biz bu arkadaşlarımızı görevden alırken de bunları söyledik. Dolayısıyla bizim burada işçi çıkarma, işçilerimizin ekmeğiyle oynama gibi bir niyetimiz yok. Ama hantal bir yapımız var, bu ciddi bir sıkıntı. Dışarısı iş ve hizmet bekliyor. Dolayısıyla belediyenin daha aktif, daha hizmet üreten bir noktaya getirilmesi konusunda bir takım tasarruflarda bulunmamız lazım. Çalışmayacak, çalışamayan, üretemeyen arkadaşlarımız ile ilgili tabi ki değerlendirmelerimizi yapacağız. Bu da ilçenin menfaatinedir, bunu yapmak zorundayız. Ama biz herkese hizmet vermeye çalışacağız, istihdam yaratmaya çalışacağız, çalışan arkadaşlarımız ile hiçbir sıkıntımız yok başımızın üstünde yerleri var. “ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here