15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı

Devletimizin bekası ve milletimizin varlığına yönelik olarak üç yıl önce FETÖ terör örgütü tarafından kalkışılan hain darbe girişiminin yıl dönümünde Hatay Valiliği koordinesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı gerçekleştirildi.

15 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 20.00’de Anıt Alanı’nda Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisiyle başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun yaptığı dua ile devam etti.

Program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Buluşması’nda halka hitap etmesinin canlı bağlantı ile izlenmesiyle sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ilimizdeki program akışına geçildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “15 Temmuz darbe girişiminin seneidevriyesinde bir arada, birlikte şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anmak, gazilerimize Türk milletinin şükran ifadelerini burada izhar edebilmek anlamında bir araya gelmiş bulunmaktayız.” diyerek başladığı konuşmasında “Milletlerin kaderini değiştiren bazı olaylar vardır. 1071’de Sultan Alparslan Anadolu’yu bize yurt kıldığı gibi, 1453’te Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u bu millete başkent yaptığı gibi.

Bu millet, Tuna Nehri’nde abdest alıp Viyana önlerinde namaz kılan ecdadın evlatlarıdır. Bu milleti Anadolu topraklarından söküp atmak isteyen, bu topraklardan tekrar Asya steplerine göndermek isteyen birtakım caniler yedi düveli de toplayarak Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Sakarya’da, Dumlupınar’da bu milletin evlatlarıyla göğüs göğüse mücadele etmiştir.

Bu milletin evlatları Çanakkale’de yedi düvele karşı mücadele etmiş, bunlara cevabını vermiştir. Conkbayırı’nda, Anafartalar’da, Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları yapılması gerekeni yapmış bu milletin cesaretini, ferasetini göstermiştir.

Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli darbelere maruz kalan bu millet her seferinde demokrasi demiş, barış demiş, huzur demiş ve yoluna devam etmiştir.” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmasında “Türk’ün aklında esaret yoktur. Türk’ün aklında güç vardır, kuvvet vardır, cesaret vardır. Türk’ün bu aklını unutanlar, 15 Temmuz akşamı Türk’ün aklıyla alay edercesine bir kalkışmaya cesaret etmişlerdir. Ama Türk milleti yurdun her tarafından demokrasi için, bağımsızlık için ve çocuklarının geleceği için, bayrağı için bu cesareti bulanlara bu terör odaklarına dur demeyi bilmiştir. O gün biz bir millet olduğumuzu hep birlikte dünyaya haykırdık.

Biz birlikte olursak Çanakkale’de zafer kazanırız, biz birlikte olursak Dumlupınar’da, Sakarya’da zafer kazanırız. Bir birlikte olursak 15 Temmuz’daki musibeti yok edebiliriz. Biz ancak birlikte iken güçlüyüz.” dedi.

İlimizin farklı inanç ve kültürden tüm renklerinin omuz omuza katılarak bir kez daha güçlü bir birlik mesajı verdiği etkinliğe Hatay Valisi Rahmi Doğan,Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Mahmut Hersanlıoğlu ve Salih Altun, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ALİYAD Başkanı Nasrettin Eskiocak, Ortodoks Cemaati Temsilcisi Jan Dellüler, Protestan Kilisesi temsilcisi Corc Kocamahhul, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, kurum il müdürleri ve binlerce Hataylı katıldı.