HATAY “HAYDİ YAPALIM” DEDİ

0
164
hatay hadi yapalım dedi 2
hatay hadi yapalım dedi 2

Hatay Kent Konseyi, Let’s Do It (Haydi Yapalım) temizlik etkinlikleri kapsamında Hatay Büyüksehir Belediyesi desteğiyle “21 Eylül Dünya Temizlik Günü” dolayısıyla Antakya’da temizlik etkinliği gerçekleştirdi.

21 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde ‘daha temiz bir şehir, daha temiz bir dünya’ sloganıyla harekete geçen Hataylılar, 2008 yılında Estonya’da başlayan çevre temizliği hareketi olarak bilinen ‘Let’s Do It!’ ile dünyanın çeşitli yerlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen temizlik çalışmalarına katıldı.

Gerçekleştirilen farkındalık etkinliğine Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Dairesi Başkanı Ahmet Dolgun, Hatay Kent Konseyi üyeleri, sivil toplum kuruluşları, dernekler,öğretmenler, öğrenciler ve birçok vatandaş katılım gösterdi.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, öğretmen ve genç öğrencilerin katılım sağladığı, öğrencilerin çöp kapaklarından elde ettiği malzemeler ile gerçekleştirilen temizliğe çalınan müzik eşliğinde başlandı.

7’den 70’e her yaştan çevre gönüllüsünün katıldığı etkinlikte gönüllü çevreciler, çöpe dikkat çekerek katı atığı bertaraf etmek, dünya sorunu haline gelen çöplerin ve fosil atıkların etkisiyle oluşan tehlikeye karşı herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Ülkenin en büyük sorunlarından birinin de çöplerin oluşturduğunu dile getiren Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, “Bugün burada her yaşta birçok STK temsilcisi ve bağımsız bireyler olarak insan ve her tür canlı hayatını olumsuz etkileyen çevre kirliliğini bertaraf etmek için bir araya geldik. Bildiğiniz üzere 21 Eylül Dünya Temizlik Günü dolayısıyla bütün dünyada ve ülkemizde birçok noktada aynı günde binlerce belki de milyonlarca ton çöp toplanacak. Bu etkinlik ve davet bizlere çöpün gittikçe çoğalan bir dünya sorunu olduğunu gösteriyor. Bizler ortak bir amaç için bir araya gelerek büyük bir enerji yaratmış bulunmaktayız. Bu da çevre için umut demektir.Unutmayalım ki içinde bulunduğumuz çevreyi iyileştirmek ya da yaşanılmaz bir yer haline getirmek insanların elindedir. Biz çevremizi temiz tutarsak çevremiz de cennet bahçesine döner. Bu nedenle temiz çevre, sağlıklı bir gelecek demektir. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için çevremize sahip çıkalım” dedi.
‘Daha temiz bir şehir, daha temiz bir dünya’ sloganıyla bir araya gelen vatandaşlar Antakya köprübaşından Saray Caddesi’ne kadar olan bölgedeki çöpleri toplayarak farkındalık yarattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here