SAMANDAĞ’da YIKIM GERGİNLİĞİ!

0
26

Hatay’ın Samandağ ilçesi Deniz Sitesi’nde ‘Kıyı kenar çizgisi ve devlet hazinesi içerisinde yer alıp izin alınmadan inşa edildikleri’ gerekçesiyle sahil şeridinde bulunan yapıların yıkımına başlandı. Bu sabah başlatılan yıkım çalışmaları sırasında vatandaş ve belediye çalışanları arasında gerginlik yaşandı.
Gazetemize konuşan Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Duran;Kıyı kenar çizgisi içerisinde ve devlet hazinesi üzerinde yer alıp hiçbir izin alınmadan kurulan gece kondular kaymakamlığımızında aldığı kararla yıkılmaktadır. Turizm bölgemizde yer alan bu yapıların yıkımının ardından 50 yıllık bir projeyi Samandağ turizmine kazandıracağız.”ifadelerini kullandı.
Samandağ Muhtarlar Birliği Başkanı Mahir Caburoğluları:”Bu güzel projenin 50 yıl önce yapılması gerekiyordu. Yarım asırlık proje Av. Refik Eryılmaz’ın başkanlığında gerçekleşiyor. İnşallah en kısa sürede tamamlanır. Samandağ halkına şimdiden hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.
Evi yıkıma uğrayan Muhsin Nefşioğulları ise:”Elimde yapı kayıt belgem var, yürütmeyi durdurma kararı var. Yasalar çiğneniyor. Evimizin yıkılmasına asla izin vermeyeceğiz.”dedi.
Zabıta Müdürü Önder Şimşek:”Yıkım kararı geçtiğimiz Cuma günü tebliğ edildi ama vatandaşlar evlerini boşaltmak istemediler”ifadelerine yer verdi.
Vatandaşlardan Mevlüt Oruç ise şu ifadeleri kullandı:”Burada imar affı var. İmar affına dayanarak buraya yapı kayıt belgesi verildi. Burası yıkılamaz, belediye ve kaymakamlık suç işliyor. Derhal bu yıkım kararından vaz geçilmeli.”
Yıkım sırasında vatandaşlar kepçenin önüne geçerek yıkımı önlemeye çalıştılar. Belediye çalışanlarına saldırmak isteyen vatandaşlara polis tarafından müdahale edildi. Belediye bazı vatandaşlara evlerini boşaltmaları için Cuma gününe kadar süre tanıdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here