Hatay’da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Hatay’da, Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl dönümü kutlamaları Valimiz Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıl dönümü münasebetiyle Antakya Gündüz Caddesi’nde saat 10.00’da düzenlenen törende ilk olarak Valimiz Rahmi Doğan, Garnizon Komutan Vekili P. Komd. Alb. Uğur Anabal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte askeri araçla vatandaşlarımızı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Gündüz Caddesi’nde gerçekleştirilen kutlama törenine vatandaşların katılımı yoğun oldu. Yaşlısı genci ile alanı dolduran Hataylılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Vali Doğan, Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünü kutlamanın, büyük coşkusunu, heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşadığımızı belirterek başladığı konuşmasında; “İnsanlık tarihi boyunca büyük devletler kurarak, hür ve bağımsız yaşamış yüce Türk milleti, varlığına ve bağımsızlığına kast edenlere boyun eğmeyeceğini çok iyi biliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla Samsun’a çıkarak Kurtuluş Mücadelesini başlatmış ve yediden yetmişe tüm Türk halkının katılımıyla, dünyada benzeri bulunmayan ve tarih sayfalarına altın harflerle yazılan bir zaferin yaratıcısı olmuştur.

Büyük önder Atatürk, “Türkiye halkı, asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatın şartı kabul etmiş bir milletin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.” diyerek her vesile ile yeni devletin yönetim şeklinin cumhuriyet olacağını ifade ediyordu.

Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” sözünde anlamını bulan milli egemenlik ilkesinin en iyi korunduğu ve gözetildiği yönetim şekli olan cumhuriyet ile başlatılan kalkınma hamlesi ülkemizin kaderi değişmiştir. 96 yılda Türkiye baştan başa imar edilmiş, başta altyapı olmak üzere enerji, ulaşım, iletişim ve sanayi hamleleri gerçekleştirilmiştir

Sevgili Gençler,

Cumhuriyet; her türlü gelişmeye, ilerlemeye açık olan bir yönetim şeklidir.

Cumhuriyet; özgürlük, çalışmak, yükselmek, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak demektir.

Cumhuriyet; milli birlik ve beraberlik ruhu demektir.

Kısacası cumhuriyet; modern bir devletin tüm ilkelerini geleceğe en sağlam şekilde taşıma azmi ve kararlılığı demektir.

Sizler bu cumhuriyetin en büyük dayanağı ve asıl gücüsünüz. Bu vatan, bu bayrak, bu bayram sizlere emanettir. “Cumhuriyeti biz kurduk, onu siz yüceltip devam ettireceksiniz.” diyen Atatürk’ün gösterdiği yolda yürüyerek, istiklal ve cumhuriyetimizi sonsuza kadar müdafaa ve muhafaza etme görevinizi asla unutmayacağınıza gönülden inanıyoruz.

Sözlerimi büyük önder Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum:

“Türkiye Cumhuriyeti; büyük Türk milletinin öz ve en değerli malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek sonsuza kadar yaşayacaktır.”

Bu duygu ve düşüncelerle, başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor ve hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.’’ dedi.

Hatay Fen Lisesi öğrencileri Dilan Berrak ve Berkay Doğru’nun birer şiir okuduğu tören, Hatay Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde resmigeçitle sürdü. Vali Doğan, Garnizon Komutan Vekili P. Komd. Alb. Uğur Anabal, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, geçit yapan asker ve öğrencileri ayakta selamladı. Resmigeçit töreninin ardından kutlamalar sona erdi.

Her yıl giderek artan coşku ve heyecanla kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan Hanımefendi’nin yanı sıra Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Garnizon Komutan Vekili P. Komd. Alb. Uğur Anabal, 2. Hudut Alayı Komutanı Alb. Ümit Durmaz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Kurum İl Müdürleri, askerî ve mülkî erkân, şehit ve gazi aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.