Hatay’da “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” Etkinliği

0
11

2918 sayılı Karayolları Trafik kanununun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan düzenlemeyle birlikte İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve ülke genelinde olduğu gibi Hatay İlimizde de 06 Şubat 2019 Çarşamba günü farkındalık etkinliği gerçekleştirilmişti.

İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek amacıyla 02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13.00-15.00 saatleri arasında “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla Yaya Geçidi Nöbeti’ farkındalık etkinliği gerçekleştirilmiştir.

02 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 13.00’te Antakya Köprübaşı Vakıflar Binası önünde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Vekili Tetikoğlu’nun yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İl Jandarma Komutan Vekili Ahmet Temel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kurum İl Müdürleri ve vatandaşlarımız katıldı.

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Vali Vekili Tetikoğlu, “İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan “Öncelik Yayaların” kampanyasıyla bu yıl “Yayalar Yılı” ilan edildi. Bugünkü etkinliğimiz bu ana çerçevede yapılan ikinci etkinliktir. İlkinde yaya önceliğini vurguladığımız etkinliğin devamı olan bugünkü etkinliğimizi ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz.’ sloganıyla gerçekleştiriyoruz. İnsana verilen değeri gösteren bu tür uygulamaların gerçekleştirilmesinde emeği olan ve uygulamaya destek veren değerli basın, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hepinize hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Daha sonra konuşan İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz “Bu etkinliğimize destek verdiğiniz için bütün basın mensuplarına teşekkür ediyorum. “Yaya önceliğinin bekçisiyiz” etkinliği tüm Türkiye genelinde 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bizler de bu kapsamda il merkezinde ve ilçelerimizde 735 görevlimizle birlikte bu etkinliği gerçekleştirmekteyiz. Amacımız trafik güvenliğini yaya öncelikli olarak sağlamak, bu olguyu hem yayalarımıza hem araç şoförlerimize özellikle de yeni yetişen genç nesillere özümsetmek, uygulanmasını sağlamak. Ben Sayın Vali Vekilim başta olmak üzere katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Etkinlik kapsamında protokol tarafından yayalara ve kavşaktan geçmekte olan araçlara broşür ve karanfil dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here