Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Hatay’da

0
163
iskenderunhaber 3
iskenderunhaber 3

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Hatay’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hatay Milletvekilleri ile birlikte ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Lütfi Kaşıkçı, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Reyhanlı Belediye Başkanı İbrahim Hacıoğlu, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın ve ilgili kurum müdürleri tarafından Hatay Havaalanında karşılandı.

İlk olarak Amik Ovasında buğday hasadına katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, burada gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Hatırladığınız üzere gübre desteklerini 4 liradan 8 liraya, bu yılbaşında da 8 liradan 16 liraya, mazotu 15 liradan 19 liraya çıkarmıştık. Bu ve bunun gibi yaptığımız doğru işler sayesinde Türkiye’de ilk defa bu yıl ekilen alanlarda azalış yok, artış var. Tabii ki yakın zamanda biliyorsunuz, buğdayda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan fiyat açıkladı. Buğdayda 2 bin 250 lira, arpada da 1750 lira ve dekarda da 275 liraya varan destekleri alıyor çiftçimiz. Bugün çiftçimiz, üreticimiz bundan memnundur. İnşallah onları da sürekli olarak memnun etmeye devam edeceğiz. Bir sözümüz vardı ‘her zaman üretici dostu olacağız’ demiştik. Son 3 yıldır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde başta Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle ‘biz çiftçimizi asla mağdur etmeyecek fiyat politikası güdeceğiz’ demiştik. ‘Hasat öncesi fiyatlarımızı açıklayacağız’ demiştik, bu sözümüzü tuttuk, inşallah tutmaya da devam edeceğiz. Bugün itibarıyla borsada normalin üzerinde fiyat oluşumları görüyoruz, bu fiyatların gerçekçi fiyatlar olmadığını da ifade etmek isterim. Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO) alımlara başladıktan sonra hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden, ürünü üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir. Burada da ifade etmek isterim ki TMO hiçbir kar amacı gütmeden başa başfiyatlarla hasat sonu fiyatını yakın zamanda açıklıyor olacaktır. Bu sene yağışlarda yüzde 25’in ötesinde bir azalma var ancak Amik Ovası’nda ve Hatay’da en önemli avantajımız, son üç yılda Devlet Su İşleri olarak yaptığımız 1,5 milyar liranın üzerindeki yatırım oldu. İki tane barajı tamamladık, inşallah sulamaları da hızlı bir şekilde tamamlayarak suya hasret kalan, henüz suya ulaşamayan çiftçilerimize de en kısa zamanda suyu ulaştırıyor olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kuraklıkla alakalı biliyorsunuz hem Tarım Kredi Kooperatifleri hem de Ziraat Bankasına olan çiftçinin borçlarının ertelenmesi konusuyla ilgili açıklama yaptı. Bir kere daha ifade etmek istiyorum, tabii ki hasar tespitiyle ilgili birçok bölgelerde bunlar çalışılıyor. Bu hasar tespitleri yapıldıktan sonra ne yapılabileceği konusuna bakılacak. Bir kere daha ifade etmek istiyorum ki TARSİM bizim çiftçimizin dostudur. Çiftçimize kötü günde koruyan, kollayan bir mekanizmadır. TARSİM’i tekrar çiftçilerimize hatırlatıp bu konudaki kullanım alışkanlıklarımızı mutlaka arttırıyor olmamız lazım diye düşünüyorum” dedi.

İkinci ziyaretini Kırıkhan ilçemizde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) hububat deposuna gerçekleştirerek yetkililerden bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir sonraki ziyaretini ise Reyhanlı barajı takviye tesisleri şantiyesine gerçekleştirdi. Burada yaptığı incelemeler sonrasında yürütülen çalışmalar hakkında Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız’dan bilgiler alan Bakan Pakdemirli, yaptığı basın açıklamasında, “Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber açtığımız Reyhanlı Barajı ve regülatör sayesinde artık bu su basma probleminin üzerinden de gelmiş olduk. Bu tesisin 36 kilometrelik iletim hattı ve bu tünellerin de tamamlanmasıyla beraber inşallah 200 bin dekar tarım alanında su basmasından koruyor olacağız. Burası da Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynağını oluşturacak. Önemini şöyle ifade etmek isterim; buradan gelecek iletim hattıyla Reyhanlı Barajı bir misli daha su alacak. Yani Reyhanlı Barajı’nın kapasitesi neyse yarısı neredeyse bu hattan gelecek. Tahta Köprü Barajı’ndan da yarısından daha fazla bir su gelmiş olacak. Bu proje şu an üçte bir fiziki gerçekleşmede, ama hızlı bir şekilde 2022 yılı içerisinde bu projeyi tamamlamak ve çiftçimizi suya ve berekete kavuşturmak amacı içerisindeyiz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz T1 tünelindeyiz, 1400 metreye yakın bir tünel. Bir de bir tünelimiz daha var, T2 tünelimiz, 2 kilometre uzunluğunda bir tünelle bu iletim hatları ve tünellerle birlikte Reyhanlı Barajı’mıza suyu taşıyıp müteakiben bunu da çiftçimizle, üreticimizle buluşturmuş olacağız.” dedi.

Şantiye ziyaretinin ardından, geçtiğimiz yıl Belen ilçemizde çıkan yangınlarda zarar gören Petek Sitesi evlerinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “ İçerisinde bulunduğumuz saha Belen yangını sahası. Yangın burada 9 Ekimde başlamıştı. 10- 15 dakika içerisinde de ekiplerimiz müdahaleye etti ve 54 saatin sonunda maalesef 670 hektar alanı kaybettikten sonra bu yangını söndürebildik. 5 helikopter, 1000 kişiye yakın ekip, 2 uçak ve155 araçla geçen yıl bu yangına müdahale etmiştik. Hep şunu söylüyoruz Türkiye’nin her tarafında hem yangınla mücadele de varız hem de yeşilin arttırılması ile ilgili mücadele de varız. Maalesef her zaman yangınlar kötüye kullanılarak, speküle edilerek şu söyleniyor; yangın sonrası burası imara açılacak, arsa olacak, başka bir şey olacak hayır. Anayasayla ormanlarımız koruma altındadır. Herhangi bir ormanımız yansa dahi tekrar ağaçlandırılmak zorundadır, ormanlık alanların azaltılamayacağı anayasanın 169. Maddesi ile güvence altına almıştır.” dedi.

Törenin ardından geçtiğimiz yıl yaşanan yangınların ve yangın söndürme çalışmalarının sergilendiği fotoğraf sergisini gezen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli sonrasında yanan alanları ağaçlandırmak için oluşturulan Orman Dikim Sahalarında incelemelerde bulunarak fidan dikti.

Ardından Antakya Serinyol Yeraltı Barajı inşaatında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir sonraki ziyaretini Yayladağı ilçemize gerçekleştirerek burada devam eden çilek hasadına katıldı. Çilek hasadı yapan üreticilere bereketli bir hasat dönemi geçirmelerini dileyen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “”Son 3 yılda çilek üretimimiz yaklaşık yüzde 40 arttı ve Türkiye genelinde 550 bin ton çilek üretiyoruz. Türkiye bu konuda ihracatçı bir ülke haline geldi ve yaklaşık 25 bin ton kadar da ihracatımız var. Dünyanın en önemli çilek üreticileri arasına girdik.” dedi.

iskenderunhaber 1

iskenderunhaber 2

iskenderunhaber 3

iskenderunhaber 4

iskenderunhaber 5