YUMURTAYI ÇİĞ TÜKETENLER DİKKAT!

0
514
saglik
saglik

Pırıl pırıl parlayan saçlar, güçlü tırnaklar, sağlıklı bir cilt… Tüm bunların yolu sağlıklı beslenmekten geçse de dikkat edilmesi gereken bir vitamin var; biotin.

Besinler yoluyla alınabilen ancak ince bağırsak tarafından da üretilen bu vitamin, aşırı antibiyotik kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ya da bazı ilaçlar nedeniyle vücutta tam olarak sentezlenemiyor. Bu durumun da saç dökülmesi, tırnak kırılması, hatta şeker düzeyinde dengesizliklere yol açtığını belirten Uzmanlar, bağırsak sağlığının önemine dikkat çekiyor.

Biotin, vücudumuz için çok önemli enzim aktivitelerinde rol oynar. Bu vitaminin protein sentezindeki ve keratin üretimindeki işlevi, sağlıklı tırnak ve saç büyümesine katkısı sağlar. Bu konuda yapılan 18 araştırmanın sonuçlarının derlendiği bir makaleye göre de biotin eksikliği olan kişilere bu vitamin verildiğinde tırnaklar ve saçlar uzuyor. Biotin eksikliği ise demir metabolizmasında bozulmaya yol açıyor.

Biotin, gıdalarda buluna bir vitamin. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenildiğinde eksikliği görülmüyor. Ancak kimi beslenme alışkanlıkları ve bazı ilaçlar nedeniyle biotin alımı ve işlenmesinde sorun olabiliyor. Çiğ yumurtada bulunan avidin proteininin biotinin vücutta kullanımını engellediğine işaret eden Uzmanlar, “Yumurtayı pişirerek tüketmek, vücudumuz için en sağlıklı yöntemdir. Sürekli çiğ yumurta tüketen kişilerde biotin yetersizliği görülebilir. Saç dökülmesi, deri yaraları görülebilir’” diye bilgi veriyorlar.

saglik